• Masáže Žilina
 • Certifikáty
 • Masáže
 • Oblasť Pôsobnosti
 • Cenník
 • Kontakt
 • Masáže

  Masáž predstavuje pôsobenie na telo a manipuláciu s telom pomocou tlakov - štruktúrovaných, neštruktúrovaných, stacionárnych alebo pohyblivých - tlak, impulz či vibrácie. Vykonáva sa ručne alebo pomocou mechanických pomôcok. Cieľové tkanivá môžu byť svaly, šľachy, väzy, koža, kĺby alebo iné spojivové tkanivá, ako aj lymfatické uzliny alebo orgány tráviaceho systému. Masáž môže byť aplikovaná rukami, prstami, lakťami, kolenami, predlaktím a chodidlami. Existuje viac ako sto rôznych známych masážnych techník. Najviac uvedených dôvodov pre zavedenie masáže ako liečby boli dopyt klientov a vnímanie klinických účinkov. Masáž môže prebiehať na masážnom stole, v masážnom kresle alebo na podložke na podlahe. Počas masáže môže byť klient úplne alebo čiastočne nahý. Časti tela môžu byť zakryté uterákmi či plachtami.

  Klasická masáž

  Klasická masáž sa skladá z rôznych zostav hmatov a trení, ktoré sú závislé na časti tela, na ktorú sa masér podľa požiadavky klienta sústreďuje. Masážne úkony sa prevádzajú na čistú pokožku, za pomoci rôznych druhov olejov a emulzií a špeciálnych prípravkov. Klasická masáž sa môže kombinovať aj s inými druhmi masáží a má nasledovný mechanizmus účinku:
  - miestny účinok: prejavuje sa na koži, šľachách, v kĺbových puzdrách, v krvnom riečisku, lymfatickom systéme, v periférnom nervovom systéme, mechanicky sa odstraňujú zrohovatené vrstvy kože, čím sa uvoľnia vývody miazgových i potných žliaz, zlepšuje sa látková výmena, dosiahne sa zvýšenie svalovej výkonnosti, zníženie bolestivosti;
  - vzdialený účinok: sprostredkovaný je prevažne reflexne, ovplyvňujú sa vnútorné orgány a pochody v tele;
  - celkový účinok: urýchlenie toku žilovej krvi, prekrvenie telových orgánov, zlepšenie činnosti srdca, zlepšenie výmeny kyslíka, povzbudzujúci celkový účinok;
  - zvlášť zaujímavé účinky: pôsobí priaznivo na psychiku, odbúrava stresy, vytvára hormón šťastia - endorfín, pomáha odstraňovať zatvrdliny v svaloch - myogelózy, denterpointy - zatvrdliny na šľachách a trigerpointy - hrčky v svalových tkanivách spôsobených stiahnutím svalu, po námahe, preťažení a cvičení.

  Bankovanie

  Bankovanie je to alternatívna liečiteľská metóda využívajúca banky, ktoré sa prikladajú na telo. V bankách sa vytvorí podtlak, ktorý spôsobí ich prisatie na pokožku. Bankovanie sa používa na uvoľnenie bolesti pohybového aparátu, ale aj k zmierneniu vnútorných problémov. Banky pôsobia tak fyzikálne, reflexne, ale aj metabolicky tým, že ovplyvňujú pochody látkovej výmeny v priľahlom okolí a v neposlednej miere aj stimulujú imunitu organizmu. Pri prisatí červené krvinky preniknú do priestoru, malý výron krvi aj lymfy zvýši cirkuláciu krvi a prívod kyslíku do okolia banky, a tým sa spustia liečebné procesy v danom mieste.

  Bankovanie nie je vhodné:
  - ľudí trpiacich hemofíliou a krehkými cievami,
  - tehotné ženy,
  - ženy so silnou menštruáciou,
  - ľudí trpiacich leukémiou a nádorovými ochoreniami,
  - ľudí s vysokou horúčkou,
  - ľudí s veľmi vysokým tlakom,
  - ľudí s vysokým štádiom diabetes melittus.

  Moxovanie

  Moxovanie je tisíce rokov stará metóda. Ide o nahrievanie tela tlejúcim vláknom byliny s názvom „Palina“ ktorá vyžaruje infračervené lúče. V medicínskom ponímaní ide vlastne o infra a termo terapiu. Na mieste prehrievania sa tvoria rôzne bielkovinové látky, ktoré napomáhajú zvyšovať obranyschopnosť organizmu, stabilizujú vegetatívny nervový systém, zrýchľuje sa látková výmena, zvyšuje sa prekrvenie a uvoľnenosť svalstva. Dym z tlejúceho vlákna má baktericídne vlastnosti. Moxovanie je vhodné na stimuláciu imunitného systému.

  Moxovanie je vhodné pri:
  - reumatických ochoreniach pohybového aparátu,
  - chorobách spôsobených chladom, vlhkom a prievanom,
  - bolestiach v krížoch,
  - reumatických zápaloch kĺbov,
  - reumatických zápaloch kĺbov,
  - svalových spazmách a kŕčoch,
  - pri menštruačných poruchách,
  - pri poruchách močových orgánov

  Mäkké a myofasciálne techniky

  Pod týmto pojmom sa skrýva súhra náročných hmatov a techník, ktoré musí masér využiť na odstránenie celotelového problému. Táto technika sa vykonáva reflexne, tlakom na príslušné body. Sval reaguje postupným uvoľňovaním a pacient to často cíti ako prílev tepla do tela. Táto technika je veľmi bolestivá, ale za to veľmi účinná. Je pravidlom, že už pri prvom uvoľnení sa problémy nevracajú v takom rozsahu ako predtým. Táto masáž ovplyvňuje reflexné zmeny v svaloch a podkoží, s cieľom zníženia dlhotrvajúcej bolesti a svalového napätia. Mäkké techniky je možné čiastočne porovnať s masážnymi prvkami, ktoré sa používajú pri reflexnej masáži. Táto technika je vhodná na uvoľňovanie zablokovanej krčnej chrbtice a medzilopatkovej oblasti. Kritickým miestom je tretí stavec krčnej chrbtice. Pri rôznych problémoch, vždy po jeho uvoľnení dôjde k okamžitej úľave.
  Prínosy:
  - upraví sa tlak a činnosť srdca,
  - uvoľní sa celá chrbtica,
  - zlepšenie látkovej výmeny,
  - lepšie pracuje mozog,
  - zlepšuje sa zrak,
  - odstráni sa šumenie v ušiach.

  Dornova metóda

  Jedná sa o jemnú manuálnu terapiu, ktorá sa čoraz častejšie používa pri bolestiach chrbtice a kĺbov a pri rôznych poruchách spojených so zlým držaním tela. Pomocou Dornovej metódy sa posunuté medzistavcové platničky a kĺby jemným tlakom palca alebo celej ruky uvádzajú do správnej polohy. Nepoužívajú sa žiadne prudké a násilné pohyby, preto nedochádza k poškodeniu šliach, väzív alebo svalov. V porovnaní s inými metódami naprávania sa pri Dornovej metóde nesmie prekročiť prah bolesti. Základným predpokladom úspechu Dornovej metódy je aktívna spolupráca klienta pri ošetrovaní. Väčšinou ide o kyvadlový pohyb opačnej ruky alebo nohy podľa pokynov terapeuta. Týmto pohybom sa pri naprávaní do správnej polohy obchádza svalová ochrana. Naprávanie stavcov a kĺbov samo o sebe nestačí, pokiaľ ho nesprevádzajú aj samostatné cvičenia, ktoré stabilizujú novú pozíciu. K tomu, aby boli účinky trvalé, je nutné odstrániť aj nesprávne pohybové návyky (prekladanie nohy cez nohu, nesprávna poloha pri počítači, neprávne zdvíhanie nákladov, nesprávne predkláňanie a pod.). Pri liečbe touto metódou je taktiež vhodné prijímať dostatok tekutín, aby sa telo stíhalo čistiť. Pri ošetrení Dornovou metódou sa vždy kontroluje a napráva aj dĺžka dolných končatín, pretože je často príčinou vychýlenej panvy a nesprávnej polohy stavcov. Vyšetruje a rovná sa aj kostrč. Počet aplikácií Dornovej metódy pre dosiahnutie požadovaného stavu je individuálny, už po dvoch ošetreniach sa môže dostaviť úľava. V ťažkých prípadoch sa však požadovaný efekt môže dostaviť až po niekoľkých mesiacoch.

  Breussova masáž

  Pri Breussovej masáži hovoríme o energeticko-manuálnej masáži, pomocou ktorej sa uvoľňujú telesné aj psychické blokády. Masíruje sa veľmi pomalými a jemnými hmatmi priamo chrbtica a povrchové svaly. Do pokožky pri chrbtici sa vtiera ľubovníkový olej, ktorý zvyšuje hĺbkové uvoľnenie svalov a prispieva k regenerácii medzistavcových platničiek. Pri akútnych problémoch je to často jediná metóda, ktorú klient znesie. Breussova masáž sa používa na uvoľnenie po ošetrení Dornovou metódou, aj ako príprava na toto ošetrenie.